در این مطلب از دایا اکسیر میخواهیم درمورد یک موضوع پرطرفدار یعنی تفاوت CAS No و Cat No صحبت کنیم. بسیاری از افراد به اشتباه از شماره رجیستری یا Cas No به جای کد ماده شیمیایی استفاده می کنند. زیرا تفاوت CAS No و Cat No را نمی دانند.

می توانید محتوای این مطلب را به صورت صوتی گوش دهید.

 

تفاوت CAS No و Cat No چیست؟

Cas No یا register No شماره ثبت ماده شیمیایی است و توجیهی برای تولید ندارد. در نتیجه بسیاری از مواد شیمیایی که در آزمایشگاه ها سنتز می شوند دارای Cas No هستند ولی به دلیل عدم تولید، شماره کاتالوگ یا Product No یا Order No ندارند. پس از جستجوی نام ماده آزمایشگاهی در نوار ابزار جستجوی سایت کمپانی تولید کننده، در این صفحه برای هر محصول دو کد نمایش داده می شود:

 1. CAS Number
 2. Catalogue Number

یکی دیگر از تفاوت CAS No و Cat No این است که باید دقت کرد که کد ماده شیمیایی در واقع همان Catalogue Number است که یک عدد و یا ترکیبی از ارقام و حروف بوده و بیانگر خلوص، گرید و مشخصات ماده است. در حالی که CAS Number صرفا شماره ثبت ماده شیمیایی است و منحصر به فرد هم نیست. همانطور که در تصویر هم مشاهده می‌کنیم برای ماده شیمیایی استون دو محصول مختلف با Catalogue Number متفاوت و CAS Number یکسان داریم. به این ترتیب می توان گفت که برای سفارش ماده شیمیایی مورد نظر باید لزوما Catalogue Number ماده دلخواه را بدانیم.

تفاوت CAS No و Cat No چیست؟ | دایا اکسیر

اطلاعاتی که از کاتالوگ نامبر یک محصول بدست می آید؟

حال اگر روی نام و Catalogue Number یکی از محصولات نمایش داده شده کلیک کنیم صفحه جزئیات کامل آن محصول باز می شود. در این صفحه اطلاعات بیشتری در باره این محصول وجود دارد که عبارتست از:

 • فرمول شیمیایی
 • جرم مولی
 • نام های جایگزین متداول
 • ساختار مولکولی
 • کاربردها
 • خواص فیزیکی و شیمیایی
 • موارد ایمنی
 • شرایط نگهداری
 • خلوص ، چگالی و …

در همین صفحه یک جدول در مورد انواع بسته بندی محصول وجود دارد. به عنوان مثال برای استون که Catalogue Number آن ۸۲۲۲۵۱ است چهار نوع بسته بندی مختلف موجود می باشد. هر کدام از این بسته بندی ها کد Catalogue Number منحصر به فرد دارد. این کد یک عدد ۱۰ رقمی است که ۶ رقم آن مربوط به Catalogue Number ماده مورد نظر بوده و ۴ رقم بعدی کد یکتایی است که مشخصات بسته بندی را نشان می دهد.

سخن پایانی

به این ترتیب دیدیم که منظور از کد مواد شیمیایی در واقع Catalogue Number ماده مورد نظر است. اگر چه CAS Number را هم می توان به عنوان کد مواد شیمیایی در نظر گرفت؛ نباید فراموش کرد که برای سفارش مواد شیمیایی آزمایشگاهی فقط باید از Catalogue Number استفاده کنیم.

4 دیدگاه در تفاوت CAS No و Cat No مواد آزمایشگاهی چیست؟

 1. نفیسه رحمانی says:

  سلام
  فروش مواد شیمیایی شما بر اساس کاتالوگ نامبر هست ؟ یعنی باید حتما کاتالوگ نامبر داشته باشیم که سفارش بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!