در مطلب قبلی در مورد الکتروفورز صحبت کردیم. در این مطلب از دایا اکسیر فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی، میخواهیم به بحث علوم در سطح آزمایشگاهی و وسیع تر بپردازیم و شما را با پپتیدهای دارویی و روش های سنتز آنها با یکدیگر آشنا کنیم.

پپتید چیست؟

پپتید چیست؟ روش های سنتز آن | دایا اکسیر

پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخص و پیوند پپتیدی به دست می آیند و براساس خواص دارویی و آنتی بیوتیکی میتوان آنها را به دو دسته ریبوزومی و غیر ریبوزومی تقسیم کرد. Peptideهای سنتز غیر ریبوزمی توسط باکتری ها و پپتیدهای سنتز ریبوزمی از تمام اشکال حیات تولید می شوند. به نظر شما راه های به دست آوردن یک پپتید به چه صورت است؟

معرفی برترین برندهای مواد آزمایشگاهی

سیگما آلدریچ
مرک

راه های به دست آوردن یک پپتید به چه صورت است؟

پپتیدها بیشتر به وسیله مواد زیستی به دست می آیند مثل گلوتاتین ازکبد، ماهیچه و مخمر؛ تا اینکه جناب ونسانت دو وینیو(Vincent du Vigneaud) هورمون اکسی توسین را به منظور جداسازی، شناسایی ساختار و سنتز کلی Peptide حلقه‌ای اکسیتوسین، به روش شیمیایی سنتز کرد و موفق به کسب جایزه نوبل شد. این اتفاق باعث شد تا افراد دیگری ست به انجام چنین کاری بزنند که بعد از سنتز Peptide فعال زیستی برادی کنین، سرآغازی جدید در توسعه سنتز شیمیایی مواد فعال زیستی با کاربردهای گسترده شروع شد.

پس راه های به دست آوردن پپتید به ۳ شکل صورت می گیرد:

 1. تخلیص که اینکار توسط یک بافت انجام می شود و به دلیل غلظت پایین برخی پپتیدها، اغلب کار دشواری است.
 2. مهندسی ژنتیک که به دلیل کوچک بودن اغلبPeptideها، کلون کردن آنها امکان پذیر نیست.
 3. سنتز شیمیایی که به دور روش فاز جامد و محلول انجام می شود که در ادامه میخواهیم درباره روش فاز جامد بیشتر صحبت کنیم.

سنتز Peptide به روش فاز جامد

روش کار در سنتز جامد به این صورت است که انتهای کربوکسیل آمینو اسید به یک فاز مثبت متصل شده و به صورت چرخه ای، هر با یک آمینو اسید اضافه می شود. همچنین به گروه α- یک گروه محافظت کننده مثل فلورنیل متیلوکسی کربنیل کلرید(Fmoc-Cl) متصل است تا از انجام واکنش های جانبی جلوگیری کند. پس در این روش، بخش C-Terminal آمینو اسید به یک فاز ثابت متصل می شود که ممکن است یک رزین یا پلیمر نامحلول باشد.

در این روش اغلب کلرومتیل پلی استیرن ها به عنوان رزین استفاده شده و سنتز پپتید با افزودن یک آمینو اسید در هر زمان همراه با یکسری از واکنش ها در یک چرخه تکراری صورت می گیرد.

آشنایی با یکی دیگر از محافظت کننده ها

متوجه شدیم که در یک سنتز پپتیدی به روش جامد محافظت کننده ها نقش بالایی دارند. به همین خاطر ما به شما دو محافظت کننده دیگر به نام های بنزیل استر و آمینو بنزیل به جز محافظت کننده Fmoc-Cl در سنتزهای شیمیایی به روش جامد، معرفی می کنیم. روش کار این دو محافظت کننده به این صورت است که بخش کربوکسیل آمینو اسید ابتدایی به گروه واکنشگرا رزین متصل شده و آمینو اسید جدید از انتهای زنجیره آمینی اضافه می شود.

پس در ایجاد یک پیوند پپتدی به غیراز محافظت کننده ها مواد فعال و متصل کننده نیز نقش دارند که از مهم ترین آنها میتوان به TBTU و DCC اشاره کرد. این مواد، کربوکسیل آمینو اسید جدید اضافه شده به چرخه را فعال و پیوند پپتیدی را تشکیل می دهند. در نهایت پس از سنتز کامل Peptide و با حذف محافظت کننده Fmoc-Cl توسط محلول های بازی، HF باعث شکست نهایی پیوند استری موجود بین پپتید و رزین می شود.

سخن پایانی

سنتز پپتیدی کاربرد وسیعی در بیوتکنولوژی، کاربردهای بالینی و در کشاورزی برای کنترل طبیعی آفت دارد. همچنین در پژوهش های بنیادی نیز برای توصیف شکل های ساختاری-عملکردی پروتئین های بزرگ در سطح وسیع، از سنتز Peptideها استفاده می شود. در واقع اتصال آمینو اسیدهای غیر معمول از طریق سنتز پپتیدی به روش فاز جامد بسیار راحت تر از تکنیک های زیست مولکولی است.

سنتز شیمیایی Peptideها برای کمک به درک چگونگی انجام اعمال زیستی در کاربردهای درمانی حائز اهمیت است تا جایی که بسیاری از پپتیدها را به عنوان عوامل دارویی ساخته اند که از لحاظ تجاری نیز اهمیت دارد.

از این دسته پپتیدها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Eleidosin
 • Elcatonin
 • Eptifibatide
 • Exendine
 • Fuzoon
 • Gonadorelin

برای اطلاع از مهم ترین نکات مرکز فروش مواد شیمیایی در تهران لطفا کلیک نمایید.

دوستان به پایان مطلب پپتیدها و سنتز آنها به روش سنتز شیمیایی فاز جامد رسیدیم. ما سعی کردیم تا اهمیت این موضوع را به روشنی بیان کرده باشیم. امیدوارم که از این متن لذت برده باشید.

6 دیدگاه در پپتید (Peptide) چیست؟ روش های سنتز آن

  • دایا اکسیر says:

   با سلام
   بخشی از موجودی در منوی محصولات، دسته آنتی بادی قابل مشاهده میباشد و جهت دریافت قیمت آنتی بادی مورد نظر خود با شماره های 02122327043 و 09017777023 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!