آنتی بیوتیک نیستاتین (Nystatin) گرید آزمایشگاهی از جمله آنتی بیوتیک های آزمایشگاهی موجود در شرکت دایا اکسیر می باشد. در این مطلب به توضیحات، کاربردها، مشخصات دقیق و نحوه خرید این آنتی بیتوتیک پرداخته شده است.

توضیحات نیستاتین

نیستاتین مانند بسیاری از داروهای ضد قارچ و آنتی بیوتیک، منشا باکتریایی دارد که در سال ۱۹۵۰ توسط الیزابت لی هازن و راشل فولر براون که در حال انجام تحقیقات برای بخش آزمایشگاه ها و تحقیقات وزارت بهداشت نیویورک بودند، از Streptomyces noursei جدا شد. هازن یک میکروارگانیسم را در خاک مزرعه لبنی یکی از دوستانش پیدا کرد. او آن را Streptomyces noursei، به افتخار جسی نورس، همسر صاحب مزرعه نامید. Nystatin اولین ماده ضد قارچی پلی ان ماکرولید کشف شده بود.

نیستاتین که با نام تجاری مایکوستاتین نیز فروخته می شود، یک داروی ضد قارچ است. این دارو برای درمان عفونت های کاندیدا پوست از جمله راش پوشک، برفک دهان، کاندیدیازیس مری و عفونت های مخمری واژن استفاده می شود. همچنین ممکن است برای جلوگیری از کاندیدیازیس در افرادی که در معرض خطر هستند نیز استفاده شود.

جهت آشنایی با نمایندگی مرک در ایران کلیک کنید.

مکانیسم اثر نیستاتین

نیستاتین مانند آمفوتریسین B و ناتامایسین یک یونوفور است. به ارگوسترول، یکی از اجزای اصلی غشای سلولی قارچ متصل می شود. هنگامی که در غلظت کافی وجود داشته باشد، منافذی در غشاء ایجاد می کند که منجر به نشت K+، اسیدی شدن و مرگ قارچ می شود. ارگوسترول یک استرول منحصر به فرد برای قارچ ها است، بنابراین این دارو چنین اثرات فاجعه باری روی حیوانات یا گیاهان ندارد. با این حال، بسیاری از اثرات سیستمیک سمی نیستاتین در انسان به اتصال آن به استرول های پستانداران، یعنی کلسترول، نسبت داده می شود. این اثری است که عامل سمیت کلیوی مشاهده شده در هنگام دستیابی به سطوح بالای سرمی Nystatin است.

مکانیسم اثر نیستاتین | دایا اکسیر

نیستاتین همچنین بر پتانسیل غشای سلولی و انتقال آن از طریق پراکسیداسیون لیپیدی تأثیر می گذارد. پیوندهای دوگانه مزدوج در ساختار نیستاتین، چگالی الکترون را از ارگوسترول در غشای سلولی قارچ می‌دزدد. پراکسیداسیون لیپیدی آب دوستی داخلی کانال های غشا را تغییر می دهد که برای انتقال یون ها و مولکول های قطبی ضروری است. اختلال در حمل و نقل غشایی از Nystatin منجر به مرگ سریع سلول می شود. پراکسیداسیون لیپیدی توسط نیستاتین نیز به طور قابل توجهی به نشت K+ به دلیل تغییرات ساختاری غشاء کمک می کند.

نیستاتین توسط یک سویه باکتری به نام Streptomyces noursei بیوسنتز می شود. ساختار این ترکیب فعال به عنوان یک ماکرولید پلی ان با یک دی اکسی قند D-مایکوزامین، یک آمینوگلیکوزید مشخص می شود. توالی ژنومی Nystatin حضور ماژول بارگذاری پلی‌کتید (nysA)، شش ماژول سنتز پلی‌کتید (nysB، nysC، nysI، nysJ، و(nysK و دو ماژول تیو استراز (nysK و nysE  )را نشان می‌دهد. بدیهی است که بیوسنتز عملکرد ماکرولید از مسیر پلی کتید سنتاز I پیروی می کند.

به دنبال بیوسنتز ماکرولید، این ترکیب تحت تغییرات پس از سنتز قرار می گیرد که توسط آنزیم های زیر کمک می شود: GDP-مانوز دهیدراتاز nysIII)، مونواکسیژناز P450 (nysL و nysN، آمینوترانسفراز (nysDII)، و گلیکوزیل ترانسفراز .تصور می‌شود که مسیر بیوسنتزی همانطور که نشان داده شده است برای تولید نیستاتین پیش می‌رود.

 

 

کاربردهای نیستاتین

همچنین در زیست شناسی سلولی به عنوان یک مهارکننده مسیر اندوسیتوز لیپیدی Raft-caveolae در سلول های پستانداران، در غلظت های حدود ۳ میکروگرم بر میلی لیتر استفاده می شود. در موارد خاصی از نیستاتین برای جلوگیری از پخش شدن کپک روی اشیایی مانند آثار هنری استفاده شده است. به عنوان مثال، روی تابلوهای چوبی آسیب دیده در نتیجه طغیان رودخانه آرنو در سال ۱۹۶۶ در فلورانس ایتالیا اعمال شد.

نیستاتین همچنین به عنوان ابزاری توسط دانشمندانی که ضبط الکتروفیزیولوژیک سلول‌ها را با چسب گیره‌ای سوراخ‌دار انجام می‌دهند، استفاده می‌شود. هنگامی که در پیپت ضبط بارگذاری می شود، امکان اندازه گیری جریان های الکتریکی را بدون شستشوی محتویات داخل سلولی فراهم می کند، زیرا منافذی را در غشای سلولی تشکیل می دهد که فقط به یون های تک ظرفیتی نفوذ می کند.

مشخصات نیستاتین

 

نام لاتین Nystatin
نام فارسینیستاتین
Cas No ۱۴۰۰-۶۱-۹
فرمول شیمیایی C47H75NO17
وزن مولکولی ۹۲۶.۱
شرایط نگهداری −۲۰°C

 

نحوه خرید نیستاتین

شرکت دایا اکسیر به عنوان نمایندگی سیگما آلدریچ در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تأمین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی، آنتی بادی، محیط کشت، انواع محلول بافر و آنتی بیوتیک آزمایشگاهی نیستاتین با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دایا اکسیر تماس بگیرید.

قیمت Nystatin

دایا اکسیر مرکز فروش مواد شیمیایی در تهران و وارد کننده بدون واسطه آنتی بیوتیک های با گرید آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به استعلام قیمت خریداران محترم با قیمت های مناسب می باشد.

 

جنتامایسین (Gentamicin) آنتی بیوتیک آزمایشگاهی | دایا اکسیر

2 دیدگاه در خرید نیستاتین (Nystatin) آنتی بیوتیک آزمایشگاهی

    • دایا اکسیر says:

      با سلام
      برای خرید معرف های شیمیایی آزمایشگاهی با کارشناسان شرکت از طریق شماره 22327043 تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!