در مطلب قبلی در مورد پلاسمید صحبت کردیم. در این مطلب از دایا اکسیر که فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی را انجام میدهد، می خواهیم موضوع میکروبیوم  را بررسی کنیم. میکروبیوم مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها است که در زیستگاهی با هم زندگی می‌ کنند.

میکروبیوم چیست؟

شهری شلوغ را در یک صبح روز کاری تصور کنید. پیاده روها مملو از مردمی هستند که برای رسیدن به محل کار یا قرارهای ملاقات عجله دارند. اکنون این را در سطح میکروسکوپی تصور کنید؛ میکروبیوم درون بدن ما، متشکل از تریلیون‌ها میکروارگانیسم (که میکروبیوتا یا میکروب نیز نامیده می‌شود) از هزاران گونه مختلف اینگونه به نظر می‌رسد. این جمعیت نه تنها شامل باکتری ها، بلکه شامل قارچ ها، انگل ها و ویروس ها نیز می شود. در یک فرد سالم، این میکروارگانیسم ها به طور مسالمت آمیز همزیستی دارند و بیشترین تعداد آنها در روده کوچک و بزرگ و همچنین در سراسر بدن یافت می شود.میکروبیوم حتی به عنوان یک اندام پشتیبان نیز شناخته می‌شود، زیرا نقش‌های کلیدی زیادی در ارتقاء عملکرد روزانه بدن انسان ایفا می‌کند.

هر فرد دارای یک شبکه کاملا منحصر به فرد از میکروبیوتا است که در اصل توسط DNA فرد تعیین می شود. فرد برای اولین بار در دوران نوزادی، هنگام زایمان در کانال زایمان و از طریق شیر مادر در معرض میکروارگانیسم ها قرار می گیرد. اینکه نوزاد دقیقاً در معرض کدام میکروارگانیسم‌ها قرار می‌گیرد، تنها به گونه های موجود در مادر بستگی دارد. بعداً، قرار گرفتن در معرض محیط و رژیم های غذایی می تواند میکروبیوم فرد را تغییر دهد که ممکن است برای سلامتی مفید باشد یا فرد را در معرض خطر بیشتری برای بیماری قرار دهد.

میکروبیوم چیست؟ | دایا اکسیر

میکروبیوم متشکل از میکروب هایی است که هم مفید و هم مضر هستند. بیشتر آنها همزیست (symbiotic) هستند (هم بدن انسان و هم میکروبیوتا سود می برند) و تعداد کمتری بیماری زا(pathogenic) هستند. در بدن سالم، میکروبیوتای بیماری زا و همزیست بدون مشکل با هم وجود دارند. اما اگر اختلالی در این تعادل وجود داشته باشد )به علت بیماری‌های عفونی، رژیم‌های غذایی خاص، یا استفاده طولانی مدت از آنتی‌بیوتیک‌ها یا سایر داروهای تخریب‌کننده باکتری‌ها( dysbiosis  رخ می‌دهد و این فعل و انفعالات طبیعی متوقف می‌شود. در نتیجه، بدن ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری شود. در نتیجه، بدن ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری شود.

چگونه میکروبیوتا برای بدن مفید است؟

میکروبیوتا سیستم ایمنی را تحریک می کند، ترکیبات غذایی سمی را تجزیه می کند و ویتامین ها و اسیدهای آمینه خاصی از جمله ویتامین های B و ویتامین K را سنتز می کند. به عنوان مثال، آنزیم های کلیدی مورد نیاز برای تشکیل ویتامین B12 فقط در باکتری ها یافت می شوند، نه در گیاهان و حیوانات.

قندهایی مانند قند (ساکارز) و لاکتوز (قند شیر) به سرعت در قسمت بالایی روده کوچک جذب می شوند، اما کربوهیدرات های پیچیده تر مانند نشاسته و فیبرها به راحتی هضم نمی شوند و ممکن است پایین تر به روده بزرگ بروند. در آنجا، میکروبیوتا به تجزیه این ترکیبات با آنزیم های گوارشی خود کمک می کند.

تخمیر فیبرهای غیرقابل هضم باعث تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه  (SCFA) می شود که می تواند توسط بدن به عنوان یک منبع مغذی استفاده شود، و همچنین نقش مهمی در عملکرد ماهیچه ها و احتمالاً پیشگیری از بیماری های مزمن از جمله سرطان های خاص و اختلالات روده ایفا می کند. مطالعات بالینی نشان داده است که SCFA ممکن است در درمان کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک مفید باشد.

میکروبیوتای یک فرد سالم همچنین از ارگانیسم های بیماری زا که وارد بدن می شوند مانند نوشیدن یا خوردن آب یا غذای آلوده محافظت می کند. خانواده های بزرگی از باکتری های موجود در روده انسان عبارتند از Prevotella، Ruminococcus، Bacteroides و Firmicutes.

در روده بزرگ، محیطی با اکسیژن کم، باکتری های بی هوازی پپتوسترپتوکوک، بیفیدوباکتریوم، لاکتوباسیلوس و کلستریدیوم را خواهید یافت. اعتقاد بر این است که این میکروب ها از رشد بیش از حد باکتری های مضر با رقابت برای مواد مغذی و مکان های اتصال به غشاهای مخاطی روده، که محل اصلی فعالیت ایمنی و تولید پروتئین های ضد میکروبی است، جلوگیری می کنند.

اهمیت میکروبیوم

از آنجایی که میکروبیوم یک رابط کلیدی بین بدن و محیط است، این میکروب ها می توانند به طرق مختلف بر سلامتی تأثیر بگذارند و حتی می توانند بر نحوه واکنش ما به برخی مواد محیطی تأثیر بگذارند. برخی از میکروب ها مواد محیطی را به گونه ای تغییر می دهند که آنها را سمی تر می کند، در حالی که برخی دیگر به عنوان یک بافر عمل می کنند و مواد محیطی را کمتر مضر می کنند.باکتری های دستگاه گوارش انسان نقش حیاتی در سلامت و تندرستی ما دارند . آنها از ما در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند، به سیستم ایمنی ما کمک می کنند و ما را قادر می سازند تا غذا را برای تولید انرژی هضم کنیم.

یک مطالعه جدید توسط یک تیم بین المللی از محققان نشان می دهد که بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی اختلالات قابل توجهی در میکروبیوم های روده خود دارند.عوامل محیطی مانند رژیم غذایی، آنتی بیوتیک ها یا سبک زندگی بی تحرک می توانند تأثیر زیادی بر تعادل باکتری های روده داشته باشند و در نهایت بر سایر سیستم های فیزیولوژیکی تأثیر داشته باشند اما اکنون، دانشمندان بر این باورند که سیستم قلبی عروقی نیز از جمله مواردی است که می تواند توسط عدم تعادل میکروبیوم دچار آسیب شود.

ارتباط بین باکتری‌های روده و بیماری‌های مزمن مدت‌هاست که ثابت شده است، و دانشمندان نشان داده‌اند که مولکول‌های بیماری‌زای تولید شده توسط میکروبیوم ناسالم با افزایش خطر بیماری‌هایی مانند انفارکتوس میوکارد یا گرفتگی عروق مرتبط هستند. با این حال، مطالعات قبلی بحث‌هایی را در مورد نقش میکروبیوم روده در ایجاد این بیماری‌ها ایجاد کرده است.

محققان بر این باورند که داده ها نشان می دهد که رژیم غذایی گیاهی، سیگار نکشیدن و افزایش فعالیت بدنی می تواند به معکوس کردن این تغییرات کمک کند و عوارض و مرگ و میر مربوط به بیماری قلبی را به تاخیر بیندازد.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی میکروبیوم پرداختیم. تعادل میکروبیوم در انسان نقش مهمی در سلامتی دارد.عوامل محیطی مانند رژیم غذایی،آنتی بیوتیک‌ها و بی تحرکی این تعادل را بر هم میزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!