بافر چیست: وجود محلول بافر در انجام آزمایشات اهمیت زیادی دارد. از این رو محلول های بافر مختلفی بر اساس نیازهای آزمایشگاهی ساخته می شوند. در این مطلب به شناخت انواع محلول بافر مرک و همینطور کاربرد آنها پرداخته ایم که از طریق جدول فهرست زیر می توانید قسمت مورد نیاز خود را بیابید.

محلول بافر چیست؟

محلول بافر (Buffer solution) یک محلول شیمیایی است که از یک اسید ضعیف و نمک آن یا یک باز ضعیف و نمک آن ساخته می‌ شود. محلول‌ بافرها توانایی حفظ پی‌اچ محلول را حتی در صورت افزودن اندکی باز یا اسید دارند. خون یک نمونه مهم از این نوع محلول‌ بافری است.

انواع محلول بافر

محلول بافر

عموما ۲ نوع از انواع بافر وجود دارد:

 1. بافر اسیدی
 2. بافر بازی

بافر اسیدی

بافر اسیدی از یک محلول بافر حاوی مقدار متعددی از اسید ضعیف و نمک آن با یک باز قوی شکل می گیرد، به همین دلیل عنوان بافر اسیدی به آن داده می شود. چنین محلول های بافر دارای pH اسیدی یعنی کمتر از ۷ می باشند. بافر های اسیدی شرکت سیگما آلدریچ و مرک با کیفیت بسیار بالایی در جهان عرضه میگردد و با توجه به مناسب بودن قیمت های این دو کمپانی سال هاست که محققان با خرید بافرهای مرک و خرید بافرهای سیگما آلدریچ نیازهای تحقیقاتی خود را برطرف می نمایند. pH بافر اسیدی به وسیله معادله زیر به دست می آید:

(pH = pKa + log ( salt / acid 

در این معادله Ka محتوای تفکیک اسیدی اسید ضعیف می باشد.

شرکت دایا اکسیر جم نیز با یک دهه تجربه خود در زمینه واردات و خرید بافر از کمپانی سیگما آلدریچ و مرک در خدمت جامعه دانشگاهی کشور و همچنین صنایع مختلف می باشد. همچنین واردات بدون واسطه شرکت دایا اکسیر موجب گردیده تا قیمت محلول بافر های سیگما آلدریچ و مرک به صورت رقابتی قابل عرضه باشد.

بافر بازی

در تعریف به بافری بازی می گویند که از یک محلول بافر حاوی مقادیر نسبتا متعددی از باز ضعیف به همراه نمک آن با یک اسید قوی تشکیل شده باشد و در نتیجه نام آن محلول بافر بازی می باشد. pH بافر بازی بیشتر از ۷ می باشد. کمپانی های سیگما آلدریچ و مرک تولید کنندگان بزرگ بافرهای بازی در جهان با کیفیت بالا می باشند. به همین جهت سهم عمده فروش بافر بازی، از شرکت های سیگما و مرک می باشد. pH بافر بازی به وسیله معادله زیر حاصل می شود:

(pOH = pKb + log ( salt / base

در این معادله Kb محتوای تفکیک بازی باز ضعیف می باشد که نام این معادله ها معادله هندرسون می باشد. 

در فایل صوتی زیر می توانید خلاصه ای از انواع محلول بافر و نحوه خرید آنها از دایا اکسیر را گوش دهید:

شرکت های تولید کننده بافر

 

محلول بافر

 

کمپانی های مختلف از جمله دایا اکسیر به عنوان نمایندگی سیگما آلدریچ (Sigma Aldrich) و نمایندگی مرک Merck Millipore، نمایندگی ترموفیشر بافر هایی با محدوده های متنوعی از PH و با مقادیر و قیمت های مختلف در پک های متنوع ارائه کرده اند. شما می توانید از طریق نمایندگی سیگما آلدریچ در ایران و مرکز فروش مواد شیمیایی مرک و نمایندگی محصولات ترموفیشر و فلوکا، نیازهای خود را با هر بودجه ای به میزان مورد نیاز خود برآورده سازید.

بافرهای کمپانی مرک از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. به همین جهت فروش محلول بافر مرک در بازار امروز در صدر خرید بافر قرار دارد. همچنین قیمت بافرهای کمپانی مرک نیز نسبت به سایر کمپانی ها مناسب تر می باشد. شرکت سیگما آلدریچ نیز از پیشتازان تولید بافر در جهان است و فروش بافر سیگما آلدریچ نیز همانند مرک Merck در رده بالایی از فروش جهانی قرار دارد و سهم عمده ای از خرید بافر، در پوشش کمپانی سیگما می باشد. لازم به ذکر است که قیمت بافر سیگما آلدریچ حدودا با بافرهای شرکت مرک در یک رده و به صورت رقابتی می باشند.

فروش محلول بافر مرک و سیگما آلدریچ از دایا اکسیر 

برای استعلام قیمت انواع محلول بافر شرکت دایا اکسیر به عنوان نمایندگی سیگما آلدریچ و نمایندگی مرک از راه های ارتباطی زیر می توانید اقدام کنید:

شماره تماس : ۰۲۱۲۲۳۲۷۰۴۳

تلگرام: @dayaexir | واتس اپ: ۰۹۰۱۷۷۷۷۰۲۳

ایمیل :  info@dayaexir.com

کاربرد محلول بافر

محلول‌ های بافر برای حفظ pH صحیح برای عملکرد آنزیم‌ ها در بسیاری از موجودات زنده ضروری هستند. بسیاری از آنزیم‌ ها تنها در شرایط دقیقی کار می‌ کنند. اگر pH در محدوده بسیار کمی تغییر کند عملکرد آنزیم‌ ها کند و یا متوقف می‌ شود و دچار تغییر ماهیت می‌ شوند. در بسیاری از موارد تغییر ماهیت می‌ تواند بطور ثابت فعالیت کاتالیزوری را از کار بیاندازد. بافر کربنیک اسید(H2CO3) و بی کربنات (-HCO3) در پلاسمای خون موجود است که برای حفظ pH بین ۷.۳۵ تا ۷.۴۵ بکار می‌ رود.

بافرهای رایج در زیست‌شناسی

محلول بافر

 

انتخاب محلول بافر با محدوده PH مناسب یکی از پارامتر های مهم در به دست آوردن نتایج مطلوب در تحقیقات علمی و آزمایشگاهی می باشد. در ادامه انواع بافرهای مشهور در زیست‌ شناسی مورد بررسی قرار گرفته است.

 • بافر تی‌ای‌پی‌اس (TAPS)

بافر تی‌ای‌پی‌اس (TAPS buffer) با فرمول شیمیایی C۷H۱۷NO۶S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۲۱۵۹۱ است. که جرم مولی آن ۲۴۳٫۲۸ گرم بر مول می‌باشد.

 • بافر بیسین (Bicine)

محلول بافر بیسین Bicine با فرمول شیمیایی C6H13NO4 یک هیدروکسی اسید با شناسه پاب‌کم ۱۳۰۹۷ است که جرم مولی آن ۱۶۳٫۱۷ گرم بر مول می‌ باشد. هیدروکسی اسیدها گروهی از اسیدهای کربوکسیلیک هستند که یک گروه عاملی هیدروکسیل به آنها افزوده شده است.

 • بافر تریس (Tris)

 بافر تریس Tris با ثابت تفکیک اسیدی ۸.۰۶ در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و دامنه بافری PH 9- 7.5 و جرم مولی ۱۲۱/۱۴ می باشد.

 • بافر تریسین (Tricine)

بافر تریسین Tricine با ثابت تفکیک اسیدی ۸.۰۵ در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و دامنه بافری PH 8.8- 7.4 و جرم مولی ۱۷۹/۲ می باشد.

 • بافر تپسو (TAPSO buffer)

بافر تپسو TAPSO buffer با فرمول شیمیایی C۷H۱۷NO۷S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۰۹۳۳۴ است. که جرم مولی آن ۲۵۹٫۲۸ گرم بر مول می‌باشد.

 • بافر هاش‌ئی‌پی‌ئی‌اس (HEPES)

بافر هاش‌ئی‌پی‌ئی‌اس HEPES یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن ۲۳۸٫۳۰۱۲ گرم بر مول است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر بلورین سفید است.

 • بافر تی‌ای‌اس (TES buffer)

بافر تی‌ای‌اس TES buffer با فرمول شیمیایی C۶H۱۵NO۶S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۸۱۸۳۱ است. که جرم مولی آن ۲۲۹٫۲۵ گرم بر مول می‌باشد.

 • بافر ام‌اوپی‌اس (MOP)

ام‌اوپی‌اس MOPS با فرمول شیمیایی C۷H۱۵NO۴S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۰۸۰۷ است. که جرم مولی آن ۲۰۹٫۲۶۳۳ گرم بر مول می‌باشد.

 • بافر پی آی پی ای اس (PIPES)

بافر پی آی پی ای اس PIPES با فرمول شیمیایی C8H18N2O6S2 یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۳۰۲٫۳۷ گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است.

 • کاکودیلیک اسید (Cacodylic acid)

کاکودیلیک اسید Cacodylic acid با فرمول شیمیایی C۲H۷AsO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۵۱۳ است. که جرم مولی آن ۱۳۷٫۹۹۷۷ گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر یا بلورهای سفید است.

 • بافر ام‌ای‌اس(MES buffer)

بافر ام‌ای‌اس  MES buffer با فرمول شیمیایی C۶H۱۳NO۴S یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۸۱۶۵ است. که جرم مولی آن ۱۹۵٫۲ گرم بر مول می‌باشد.

برای خرید کلیه محلول های بافر نامبرده شده می توانید با دایا اکسیر از راه های زیر اقدام کنید :

شماره تماس : ۰۲۱۲۲۳۲۷۰۴۳

تلگرام: @dayaexir | واتس اپ: ۰۹۰۱۷۷۷۷۰۲۳

ایمیل :  info@dayaexir.com

محلول های بافر موجود در دایا اکسیر

لیست برخی از محلول های بافر موجود در دایا اکسیر در جدول زیر آمده است: برای استعلام ممحلول بافری که مد نظر شماست لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشخصات بافر pH4

نام محصول بافر pH4
کمپانی سازندهشرکت مرک Merck
وارد کننده شرکت دایا اکسیر
Catalog No۱.۰۹۴۳۵

گرید ماده(citric acid/sodium hydroxide/hydrogen chloride), traceable to SRM from NIST and PTB pH 4.00 (20°C) Certipur®
pH۴.۰ (۲۰ °C in H2O)
شرایط نگهداری۱۵-۲۵°C
بسته بندی۱Lit

مشخصات بافر pH7

نام محصولبافر pH7
کمپانی سازندهشرکت مرک Merck
وارد کننده شرکت دایا اکسیر
Catalog No۱.۰۹۴۳۹
گرید ماده(di-sodium hydrogen phosphate/potassium dihydrogen phosphate), traceable to SRM from NIST and PTB pH 7.00 (20°C) Certipur®
pH۷.۰ (۲۰ °C in H2O)
شرایط نگهداری۱۵-۲۵°C
بسته بندی۱Lit

 

مشخصات بافر pH9

نام محصول بافر pH9
کمپانی سازندهشرکت مرک Merck
وارد کنندهشرکت دایا اکسیر
Catalog No۱.۰۹۴۶۱

گرید ماده(boric acid/potassium chloride/sodium hydroxide), traceable to SRM from NIST and PTB pH 9.00 (20°C) Certipur®
pH۹.۰ (۲۰ °C in H2O)
شرایط نگهداری۱۵-۲۵°C
بسته بندی ۱Lit

مشخصات بافر pH10

نام محصول بافر pH10
کمپانی سازنده شرکت مرک Merck
وارد کنندهشرکت دایا اکسیر
Catalog No۱.۰۹۴۳۸

گرید ماده(boric acid/potassium chloride/sodium hydroxide), traceable to SRM from NIST and PTB pH 10.00 (20°C) Certipur®
pH۱۰.۰ (۲۰ °C in H2O)
شرایط نگهداری ۱۵-۲۵°C
بسته بندی۱Lit


خرید بافر سیگما آلدریچ و مرک

از لحاظ کاری و صنعتی، خرید محلول‌ بافر و استفاده از آن در فرآیند تخمیر در تعیین شرایط مناسب برای رنگ‌ های موجود در رنگ آمیزی پارچه بکار می رود. همچنین خرید و استفاده از بافرهای مرک و سیگما آلدریچ در تجزیه و تحلیل‌ های شیمیایی و کالیبراسیون  pHسنج‌ ها بکار می روند. از بزرگترین نمونه های زیستی (بیولوژیکی) استفاده از آن‌ ها می‌توان به تحقیق‌ هایی اشاره کرد که در آن مواد در بافر ساخته می‌ شوند. مخصوصا بافر فسفات نمکی (PBS) که در pH=7.4 مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت محلول بافر سیگما آلدریچ و مرک

جهت اطلاع از قیمت محلول بافر سیگما آلدریچ و مرک و ثبت سفارش خرید بافر سیگما آلدریچ و مرک، با کارشناسان فروش شرکت از طریق راههای ارتباطی ذیل تماس حاصل فرمایید. 

شماره تماس : ۰۲۱۲۲۳۲۷۰۴۳

تلگرام: @dayaexir | واتس اپ: ۰۹۰۱۷۷۷۷۰۲۳

ایمیل :  info@dayaexir.com

 

محلول بافرخرید بافر اسیدی و بازی مرک و سیگما آلدریچ شرکت دایا اکسیر

سوالات متداول

من شهرستانم مواد با ظروف شیشه ای چطور ارسال میشه؟(یه بار از جایی سفارش دادم ظرفش شکست و پولم هدر رفت)

ارسال کلیه مواد با ظروف شیشه ای بزرگ با ضمانت سالم بودن به مشتریان محترم تحویل میگردد.

سلام شرایط نگهداری مواد به چه صورتی است؟

بعداز خرید هر ماده کارشناسان شرکت توضیحات لازم را خدمت شما اعلام مینمایند.

56 دیدگاه در خرید محلول بافر از بهترین برندهای مرک و سیگما آلدریچ

  • dayaexir says:

   برای استعلام قیمت انواع محلول برند مرک با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا همینطور اطلاعات نحوه ثبت سفارش را خدمت شما توضیح دهند

 1. امین مظفری says:

  سلام برای پروژه قبلی مون از شما یه سری مواد شیمیایی مرک خریدیم کیفیت خیلی خوبی داشتن ممنون، الان بافر نیاز داریم چه برندهایی دارین با چه پی اچی؟

 2. پریناز صفری says:

  سلام خسته نباشید یه سری ماده از برند مرک برای کارای تحقیقاتیم میخواستم چطور میتونم لیست محصولاتش رو ببینم؟

  • دایا اکسیر says:

   با سلام
   بله برای مشاهده لیست محیط کشت های میکروبی به دسته محصولات در سایت دایا اکسیر مراجعه نمایید.

  • دایا اکسیر says:

   با سلام
   برای استعلام قیمت و ثبت سفارش با کارشناسان شرکت با شماره 22327043 و یا 09017777023 تماس حاصل فرمایید.

  • دایا اکسیر says:

   با سلام
   بافرها در حجم های یک لیتری موجود میباشد. برای استعلام قیمت و ثبت سفارش با کارشناسان شرکت با شماره 22327043 تماس حاصل فرمایید.

  • دایا اکسیر says:

   سلام وقت شما هم بخیر شما میتوانید جهت سفارش و استعلام قیمت و و موجودی با شماره های 02122327043 و 09017777023 تماس حاصل نمایید کارشناسان ما سریعا پاسخگو شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!