آنتی بیوتیک جنتامایسین (Gentamicin) گرید آزمایشگاهی از جمله آنتی بیوتیک های آزمایشگاهی موجود در شرکت دایا اکسیر می باشد. در این مطلب به توضیحات، کاربردها، مشخصات دقیق و نحوه خرید این آنتی بیتوتیک پرداخته شده است.

توضیحات جنتامایسین

جنتامایسین یک آنتی‌بیوتیک وسیع الطیف است. به دلیل عوارض شدید (آسیب به کلیه، شنوایی و سیستم تعادل بدن) برای عفونت‌های سرپایی تجویز نمی‌شود. بیشتر در عفونت‌های حاد میکروب‌های گرم منفی مانند پیلونفریت حاد، عفونت خون (سپسیس) یا سپتی سمی، مننژیت، عفونت مجاری صفراوی و برخی دیگر از عفونت های پیچیده به کار می‌رود.

همه آمینوگلیکوزیدها با اتصال به ریبوزوم مانع سنتز پروتئین در باکتری می‌شوند در نتیجه اثر باکتریسیدی دارند. نفوذ این داروها به درون پوشش سلول‌های باکتریایی وابسته به اکسیژن می‌باشد و به همین دلیل بر روی بی هوازیهای مطلق اثر ناچیزی دارند. مهارکننده‌های سنتز دیواره سلولی مانند پنی‌سیلین‌ها انتقال آمینوگلیکوزیدها را افزایش می‌دهند.

جنتامایسین در سال ۱۹۶۲ ثبت اختراع شد و در سال ۱۹۶۴ برای استفاده پزشکی تأیید شد. این آنتی بیوتیک از کشت Micromonospora  و با سوراخ کردن دیواره سلولی باکتری جمع آوری می شود. امروزه تحقیقات برای درک بیوسنتز این آنتی بیوتیک و تلاش برای افزایش بیان و ترشح اجباری جنتامایسین برای تیتر بالاتر در حال انجام است.

مکانیسم اثر جنتامایسین

جنتامایسین یک آنتی بیوتیک ضد باکتری است که با اتصال به زیر واحد ۳۰S ریبوزوم باکتریایی عمل می کند و بر سنتز پروتئین تأثیر منفی می گذارد. مکانیسم اصلی عمل از طریق از بین بردن توانایی ریبوزوم بر روی تعاملات بین RNA t و RNA m است. به طور معمول، اگر یک tRNA نادرست با یک کدون mRNA در محل آمینواسیل ریبوزوم جفت شود. آدنوزین‌های ۱۴۹۲ و ۱۴۹۳ از برهم‌کنش حذف می‌شوند و جمع می‌شوند، و به ریبوزوم سیگنال می‌دهند که tRNA آمینواسیله‌شده را رد کند. با این حال، هنگامی که جنتامایسین به helix 44 از  ۱۶S rRNA متصل می شود، آدنوزین ها را مجبور می کند موقعیت خود را در زمانی که یک تطابق صحیح یا هم خانواده بین aa-tRNA و mRNA وجود دارد، حفظ کنند. این منجر به پذیرش aa-tRNA های نادرست می شود و باعث می شود ریبوزوم پروتئین هایی را با آمینو اسیدهای اشتباهی که در سرتاسر آن قرار دارند سنتز کند.تولید پروتئین های غیر عملکردی و با ترجمه نا مناسب در نهایت موجب مرگ باکتری می شود.

 

مکانیسم اثر جنتامایسین | دایا اکسیر

 

یک مکانیسم ثانویه بر اساس ساختارهای کریستالی جنتامایسین در یک محل اتصال ثانویه در helix 69 از  ۲۳S rRNA پیشنهاد شده است، که با مارپیچ ۴۴ و پروتئین هایی که کدون های توقف را تشخیص می دهند تعامل دارد. اعتقاد بر این است که جنتامایسین از تعامل ریبوزوم با عوامل بازیافت ریبوزوم جلوگیری می کند و باعث می شود که دو زیر واحد ریبوزوم حتی پس از تکمیل ترجمه کمپلکس بمانند. این باعث ایجاد مجموعه ای از ریبوزوم های غیرفعال می شود که دیگر نمی توانند پروتئین های جدید را دوباره شروع و ترجمه کنند.

از آنجایی که جنتامایسین از گونه Micromonospora مشتق شده است، بدنه اصلی این آنتی بیوتیک آمینو سیکلیتول ۲-دئوکسی استرپتامین است. این حلقه شش کربنی در موقعیت  های کربن ۴ و ۶ به ترتیب توسط مولکول های آمینو قند حلقوی پورپوروزامین و گاروسامین جایگزین می شود.کمپلکس جنتامایسین به پنج جزء اصلی C1، C1a، C2، C2a، C2b و چندین جزء فرعی با جایگزینی در کربن ۶ واحد پورپوروزامین که در تصویر در سمت راست با R1 و R2 نشان داده شده است، متمایز می‌شود. R1 و R2 می توانند جایگزین های زیر را برای برخی از گونه های موجود در کمپلکس جنتامایسین داشته باشند.

C complex

R۱

R۲

C۱ Methyl group Methyl group
C۱a Hydrogen Hydrogen
C۲ Hydrogen Methyl group
C۲a Hydrogen Methyl group
C۲b Methyl group

Hydrogen

                                                           “اجزای اصلی”

بیوسنتز

بیوسنتز کامل جنتامایسین به طور کامل مشخص نیست. ژن های کنترل کننده بیوسنتز جنتامایسین به دلیل دشواری در به دست آوردن آنتی بیوتیک پس از تولید از توجه ویژه ای برخوردار هستند. از آنجایی که جنتامایسین در سطح سلول جمع آوری می شود و سطح سلول باید سوراخ شود تا بتوان آنتی بیوتیک را به دست آورد عده زیادی معتقدند امکان  افزایش مقدار جنتمایسن جمع آوری شده  بعد از تولید وجود دارد به این شکل که اگر ژن ها به سمت ترشح آنتی بیوتیک به جای جمع آوری آن از سطح سلول شناسایی و هدایت شوند امکان افزایش مقدار آنتی بیوتیک فراهم میشود.

مسیر سنتز جنتمایسین، با دفسفوریلاسیون ترانس آمیناسیون،دی هیدروژناسیون، گلیکوزیله شدن توسط  دی گلوکز آمین و تولید  paromamine در Micromonospora echinospora  و در نهایت به اولین مسیر gentamicin C complex  شروع می شود.و به اخرین ترکیب این مسیر gentamicin C2b که از متیلاسیون gentamicin C1 به دست می آید، منتهی می شود.

کاربردهای جنتامایسین

جنتامایسین همچنین در تحقیقات زیست شناسی مولکولی به عنوان یک عامل ضد باکتری در کشت بافت و کشت سلول برای جلوگیری از ایجادآلودگی در کشت های استریل استفاده می شود. جنتامایسین یکی از معدود آنتی بیوتیک های پایدار در برابر حرارت است که حتی پس از اتوکلاو نیز فعال باقی می ماند که آن را به ویژه در تهیه برخی از محیط های رشد میکروبیولوژیکی مفید می کند.

مشخصات جنتامایسین

 

نام لاتین Gentamicin sulfate
نام فارسیجنتامایسین سولفات
Cas No ۱۴۰۵-۴۱-۰
فرمول شیمیایی C21H43N5O7•H2SO4
وزن مولکولی ۵۱۶.۶
شرایط نگهداری ۲-۸°C

 

نحوه خرید جنتامایسین

شرکت دایا اکسیر با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تأمین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی، آنتی بادی، محیط کشت، انواع محلول بافر و آنتی بیوتیک آزمایشگاهی جنتامایسین با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت دایا اکسیر تماس بگیرید.

قیمت Gentamicin

دایا اکسیر وارد کننده بدون واسطه آنتی بیوتیک های با گرید آزمایشگاهی، آماده پاسخگویی به استعلام قیمت خریداران محترم با قیمت های مناسب می باشد.

 

 

جنتامایسین (Gentamicin) آنتی بیوتیک آزمایشگاهی | دایا اکسیر

2 دیدگاه در خرید جنتامایسین (Gentamicin) آنتی بیوتیک آزمایشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!