در مطلب قبلی در رابطه با بیوتکنولوژی صحبت کردیم و در این مطلب از دایا اکسیر  خرید مواد شیمیایی آزمایشگاهی، می خواهیم به بررسی استروئید در ورزشکاران و کاربردهای آن بپردازیم.

استروئید در ورزشکاران

 

استروئید

استروئید باعث رسوایی جهانی برخی ورزشکاران و موجب حذف آنها از مسابقات ورزشی شده است.با این وجود آیا این ماده از نظر سلامتی مضرهستند؟

 

استروئید چیست

به‌ گروه گسترده ‌ای از مولکول‌ها اشاره دارد که‌ ساختار مولکولی آن‌ها شبیه به‌ هم هستند، اما عملکردشان متفاوت است. وقتی مردم در زمینه ورزش از آن حرف می‌زنند، به زیرمجموعه‌ ای از استروئیدها اشاره دارند که شبیه تستوسترون هستند.ورزشکاران از دهه‌۱۹۵۰ شروع به‌ استفاده از آن کردند وامروزه  اکثر کاربران آنها، بدنسازان هستند.

 

این استروئیدها دو اثر اصلی دارند:

آندروژنیک یا ایجاد خصوصیات مردانه، و آنابولیک یا تقویت‌کننده رشد. تستوسترون، باعث توسعه و حفظ ویژگی‌های جنسی ثانویه مردانه و رشد کلی درهمه ‌افراد می‌شود. این یعنی تستوسترون و استروئیدهای ‌مبتنی برآن باعث رشد و نمو، تقویت بدن، بزرگ شدن تارهای‌صوتی، بم شدن صدا، افزایش حجم توده عضلانی و افزایش قدرت، افزایش قد و حجم توده‌های استخوان میشود.

 

کاربرد استروئیدها

مصرف کننده های این ماده به دنبال اثرات آنابولیک، خاصیت تقویت کننده ورشد آن هستند. برای رشد عضلات، ابتدا استروئیدها سنتز پروتئین را تقویت می‌کنند. پروتئین‌ها عناصر سازنده ‌اصلی همه سلول‌ها، اندام‌ها، بافت‌ها، وعضلات هستند سپس هورمون‌های کورتیزول را مسدود می‌کنند ویک مولکول هشداردهنده متحرک که باعث تجزیه مواد از جمله پروتئین‌ها می‌شود به وجود می آورد و آنها به‌جای چربی، روند رشد عضلات را تحت فشار قرارمی دهند.

این خواص، برای درمان بسیاری ازآسیب‌ها موثر می‌باشد. آن‌ها می‌توانند به مردم در از بین بردن بیماری‌ها مانند ایدز و برخی سرطان‌ها کمک کنند، بافت عضلانی را حفظ کرده و کمک می‌کند توده عضلانی اضافی خودرا بسوزانند.

 

بنابراین اگر از آنها به‌عنوان دارو استفاده شود، آنها باید برای استفاده ایمن باشند اما برای ایجاد رشد عضلانی مورد نظر، ورزشکاران به ‌طور معمول باید از دوزهای‌بالاتر از مقدار تجویز شده برای یک بیماری استفاده کنند. همچنین مصرف طولانی مدت آن، با دوز بالا می‌تواند مضر و دارای اثرات نامطلوب باشد که برخی از آنها به عواملی مانند سن، جنسیت، و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد.

استروئید

مضرات استروئید ها

استفاده از استروئیدها برای نوجوانان بسیار خطرناک است. در دوران بلوغ، باعث نقص رشد میشود و ممکن است موجب تکمیل سریع استخوان، قبل از رشد کاملش شود. همچنین خطرات بیشتری مانند آسیب های روانی، افزایش خشونت و پرخاشگری در آنها به وجود می آورد که ما آن ‌را به اسم «رفتار تهاجمی» می‌شناسیم. این اثرات در ۶۰ درصد مصرف کنندگان دیده می‌شود. همچنین احتمال بروزعوارض جانبی روانپزشکی و آسیب‌زا مانند مانیا و حتی روان پریشی نیزدرآنها وجود دارد.

 

همچنین می‌تواند به کبد و کلیه آسیب برساند، و باعث مشکلات قلبی‌عروقی مانند فشار خون شود. اگرچه ممکن است همه یا برخی اثرات منفی آن به مرور زمان بهبود پیداکنند، اما استفاده زیاد آن در مردان، می‌تواند باعث سرطان کبد شود.

 

اگرچه مصرف‌کنندگان از آن برای تغییرات فیزیکی استفاده می‌کنند، اما اغلب به طور ناخواسته دچار تغییرات ژنتیکی هم می‌شوند. مثلا باعث افزایش موهای بدن و بم شدن صدا در زنان میشود. همچنین، استروئیدهای ‌اضافی مانند تستوسترون می‌تواند باعث ایجاد خصوصیات زنانه، در مردان شود زیرا بدن مقدار اضافی را به استروژن تبدیل می‌کند.

این اثرات زیاد غیرمعمول نیستند و حدود یک سوم از مردان بدنساز با آن مواجه هستند اما مصرف بیش از حد باعث کاهش قدرت باروری، کاهش حجم و تعداد اسپرم در مردان و ایجاد اختلال در قاعدگی زنان مثل سندروم پلی‌کیستیک تخمدان میشود. اگر مصرف این استروئید متوقف شود، شاید تمام این اثرات قابل برگشت باشند. نوع استروئید، مدت زمان استفاده، وعوامل دیگر می‌توانند در برگشت پذیری نقش داشته ‌باشند.

 

نتیجه گیری

و درآخر، شواهد زیادی وجود دارد که مصرف کنندگان به استروئید وابستگی پیدا می‌کنند. آنها مقاوت بدن را بالا می ‌برند و به‌ تدریج دوزمصرفی بدن بالا می ‌رود. این خطر اثرات منفی را افزایش می‌دهد. اطلاعات دقیقی درباره قابل برگشت پذیری هریک از آسیب‌های وارد شده در سطوح و دوز‌های مختلف وجود ندارد که بتوان به طور قطعی بیان کرد استفاده از آنها بدون آسیب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت استعلام قیمت مواد آزمایشگاهی لطفا ارتباط بگیرید
error: Content is protected !!